KVIETIMAS Į KNYGOS PRISTATYMĄ

Maloniai kviečiame į profesoriaus Paweł Zając OMI knygos „Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769–1771)“ pristatymą ir susitikimą su Autoriumi

2024 m. gegužės 29 d., 14 val.

Lietuvos istorijos institutas, Tilto g. 17, Vilnius, 320 aud.

Dalyvauja: prof. habil. dr. Paweł Zając OMI (Poznanės Adomo Mickevičiaus universitetas), doc. dr. Robertas Jurgaitis (Lietuvos istorijos institutas), doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė (Lietuvos istorijos institutas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Kun. Stanislovas Konarskis (1700–1773), pijoras, buvo viena ryškiausių XVIII amžiaus Lenkijos intelektualinio gyvenimo figūrų. Paskutinė jo parašyta knyga „Apie garbingų žmonių religiją“ (O religii poczciwych ludzi, 1769) su dideliu susidomėjimu buvo skaitoma daugiau nei du šimtus metų: šiuo kūriniu domėjosi amžininkai, vėliau – idėjų istorikai ir Apšvietos tyrinėtojai. Knyga neprarado patrauklumo ir dėl ją lydėjusio skandalo, kuris Konarskio gyvenimo pabaigoje sulaukė plataus atgarsio nuo ​​Varšuvos nunciatūros iki Romos Šventosios kanceliarijos dikasterijos. Pagrindiniai faktai, susiję su Romos kurijoje vykusiu teismo procesu, istoriografijai buvo žinomi, tačiau tik paviršutiniškai. Paweł‘o Zając‘o OMI knygoje „Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769–1771)“ („Stanislovas Konarskis prieš Šventąją tarnybą (1769–1771)“) pirmą kartą publikuojami dokumentai iš Tikėjimo doktrinos dikasterijos (buvusios Šventosios tarnybos) archyvų leidžia tiksliai atkurti neramią knygos, kuri galėjo būti įtraukta į „Draudžiamųjų knygų sąrašą“ („Index librorum prohibitorum“), nors buvo parašyta ginant krikščionybę nuo XVIII a. plitusio deizmo, istoriją.

Paweł Zając OMI – Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto teologijos fakulteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Lenkijos XVIII amžiaus studijų asociacijos narys ir Lenkijos mokslų ir menų akademijos Krokuvoje leidžiamos serijos „Acta Nuntiaturae Polonae“ redakcinės kolegijos narys. Tyrinėja popiežiaus diplomatijos istoriją, Bažnyčios ir valstybės santykių istoriją bei Katalikiškąją Apšvietą ir jos raišką. Profesorius įgyvendino Nacionalinio mokslo centro (NCN) dotacijos mokslo tyrimams projektą (Nr. 2019/35/B/HS3/02063), kurio rezultatas – lenkų kalba išleista knyga „Stanislovas Konarskis prieš Šventąją tarnybą (1769–1771)“. Knygoje publikuojami archyviniai šaltiniai italų ir lotynų kalbomis, pateikiamas jų vertimas į lenkų kalbą, lenkų kalba publikuota mokslinio tyrimo dalis turi išsamią santrauką anglų kalba.

Daugiau apie pristatomą leidinį:

Knygos pristatymas yra Lietuvos istorijos instituto Ilgalaikės programos „Lietuvos (LDK) valstybingumo istorinė raida Europos kontekste (XIII–XVIII a.)“ renginys.

Informacija atnaujinta 2024-05-10 16:35