Pradžia
lt
en

Vilniaus simpoziumas vėlyvojo sovietmečio ir posovietmečio klausimais

2010 m. tuo metu buvusių LMT podoktorantūros stažuotojų S. Grybkausko, V. Ivanausko ir A. Švedo inicijuotas  Vilniaus simpoziumas išaugo į solidų tarptautinį akademinį renginį, kuris pritraukia ne vien regioninio, bet ir tarptautinio lygmens mokslininkus – Rytų Vidurio Europos studijų ir sovietologijos specialistus. Simpoziumas yra vieta, kur susitinka Vakarų sovietologijos patirtis, naujų prieigų paieška ir buvusiems sovietinių respublikų tyrinėtojams būdingas vietos istorinio konteksto išmanymas. Simpoziumas yra kasmetinis, Lietuvos ir tarptautinės akademinės bendruomenės atpažįstamas renginys. Tik 2020 ir 2021 m. jis neorganizuotas dėl COVID pandemijos. Simpoziumo platforma duoda galimybę Lietuvos mokslininkams užmegzti ir palaikyti ryšius su žinomais tarptautinio lygio mokslininkais. Tarptautinio simpoziumo metu skatinama bendradarbiauti įvairias akademines bendruomenes ir keistis informacija, plėtoti daugiaperspektyvų  žvilgsnį į tyrimo objektą.

Vilniaus simpoziumo misija – paraginti tarptautinę ir Lietuvos akademinę bendruomenę pažvelgti į buvusios sovietinės imperijos praeitį iš ,,mažųjų" šalių perspektyvos, sudominti tyrinėtojus buvusios sovietinės periferijos okupacijos, išnaudojimo, diskriminacijos patirtimi ir išsilaisvinimo pavyzdžiais bei atskleisti lokalių perspektyvų svarbą grandioziniuose geopolitikos įvykiuose. 

Ryšiai su užsienio tyrinėtojais užmezgami tiek pasinaudojant Instituto jau turimais kontaktais, tiek ir renginio organizatorių mokslinėmis pažintimis ir akademinių vizitų metu. Kviesdami potencialius simpoziumo dalyvius, organizatoriai strategiškai orientuojasi ir į garsius srities mokslininkus – iš ankstesniuose simpoziumuose dalyvavusių paminėti tokie garsūs tyrinėtojai kaip Yoram Gorlizki iš Mančesterio universiteto,  Mark Harrison (Varviko universitetas), Oleg Chlevniuk  (Maskvos Lomonosovo universitetas), Jeremy Smith (Birmingemo universitetas),  Balasz Apor (Dublino Trinity koledžas), viena iš Upsalos (Švedija) Rusijos ir Rytų Europos centro vadovių Li Bennich-Bjorkman, Ronald Grigor Suny  (Mičigano universitetas), David Beecher (Tartu universitetas), Michael Loader (Glazgo universitetas), Timothy K. Blauvelt (Sakartvelo valstybinis Ilia universitetas), mokslininkai iš Latvijos universiteto Daina Bleiere, Matinš Kaprans, Kaspars Zellis, Edward Cohn (Grinnell koledžas), Riccardo Cucciolla (Neapolio regionalistikos universitetas), Igor Casu (Kišiniovo universitetas), Sergiu Musteață (Kišiniovo pedagoginis universitetas), Nikolay Mitrokhin (Brėmeno universitetas) bei kiti. Simpoziume gausiai atstovaujamos ir Lietuvos mokslo institucijos. Jo renginiuose pranešimus skaitė Lietuvos istorijos instituto mokslininkai Vladas Sirutavičius, Česlovas Laurinavičius, Rasa Čepaitienė, Violeta Davoliūtė, Valdemaras Klumbys ir kt., Vilniaus universteto dėstytojai Zenonas Norkus, Nerija Putinaitė, Laima Žilinskienė, Ainė Ramonaitė, VDU atstovai Rasa Baločkaitė, Rytis Bulota, taip pat Felix Ackermann (EHU). Simpoziume mokslininkai ne tik pristato savo naujausius tyrimus, bet ir aptaria tolesnių bendrų tyrimų galimybes, numato tyrimų sklaidą, naujausias sovietikos tyrimų tendencijas ir kryptis pasaulyje. Susitikimų  metu užgimsta sumanymai, kaip Lietuvos tyrinėtojai galėtų įsitraukti į platesnius tyrimus, palaikomi  ir užmezgami nauji tarptautiniai akademiniai ryšiai.

Simpoziumų pagrindu buvo parengtas Lithuanian Historical Studies numeris (2010, Vol. 15, Vilnius, 2011). Dar vieno simpoziumo pagrindu parengta ir publikuota kolektyvinė monografija Moscow and Non-Russian Republics in the Soviet Union, Routledge, 2021.

Nutarta, pradedant nuo 10-ojo simpoziumo 2019 m., organizuoti  ir ,,išvažiuojamuosius" simpoziumus. 2019 m. renginys vyko Švedijos Upsalos universitete.

Kontaktinis asmuo: Saulius Grybkauskas (saulius.grybkauskas@gmail.com)

Informacija atnaujinta 2024-11-13 10:14