Pradžia
lt
en
Tarptautinis kongresas ,,Permąstyti Ukrainą ir Europą: nauji iššūkiai istorikams“.
Šią savaitę įvyks išskirtinis renginys. 2023 m. rugsėjo 15–17 d. Vilniaus universitete bus surengtas Tarptautinis kongresas ,,Permąstyti Ukrainą ir Europą: nauji iššūkiai istorikams“.
 
Kongrese dalyvaus daugiau nei 100 istorikų iš įvairių šalių.
 
Maloniai kviečiame dalyvauti ir dalinamės kongreso programa:
 
 
 
 
 

Konferencijos atidarymo metu (rugsėjo 15 d., 9 val., VU Teatro salė) įžanginį pranešimą The Past in the Present: Rethinking Ukraine, Europe and the Role of the Nation-State in the Global Age skaitys žymus britų istorikas, Aberdyno universiteto profesorius, įtakingos knygos apie Lenkijos ir Lietuvos uniją autorius prof. Robertas I. Frostas.

Pranešimo aprašymas: Putino invazija į Ukrainą ir drąsus ukrainiečių tautos pasipriešinimas ginant savo apsisprendimo teisę kelia esminių klausimų apie dabartinę istorijos mokslo kryptį. Ukrainiečiai kovoja ne tik už savo tėvynę, bet ir už tai, kad išsaugotų savo tautiškumą, kurį Putinas neigia. Jų kova primena mums, kad tautos ir tautinės tapatybės idėja tebėra svarbi ir sulaukia plataus atgarsio. Ši idėja atrodo savaime suprantama piliečiams tų valstybių, kurios savo ištakas mato Abiejų Tautų Respublikoje. Ilgi svetimšalių valdymo metai po 1772/1795 m. ir trauminė XX a. patirtis Rytų Europoje užtikrino, kad tikėjimas pamatine tautos reikšme yra bendras ukrainiečiams, lenkams, lietuviams ir, kaip parodė 2020-2021 m. protestai prieš Lukašenkos diktatūrą, baltarusiams. Tačiau, nepaisant didelio šiuolaikinio mokslo dėmesio tapatybės klausimams, tautos išėjo iš mados. Vietoje to tyrimuose dominuoja didžiosios pasaulio istorijos, transnacionalinės istorijos, pakraščių ir neapibrėžtumo temos. Šioje paskaitoje bus nagrinėjama ilga tautos ir politinių formų santykio Rytų Europoje istorija, kintantys tautų sąveikos kontekstai ir klausiama, ar nacionalinės valstybės amžius, kadaise laikytas politiniu modernybės tikslu, jau praeina.

 
Kongreso iniciatorius - Lietuvos istorijos institutas. Pagrindinis partneris: Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.
Informacija atnaujinta 2023-09-12 09:52